Games Logo NatWest Island Games - Jersey 2015

NatWest Island Games - Jersey 2015

Menu

New Gilson Hall

Badminton Venue

Schedule
Event Heat Date Time Info
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 10:00 Jersey vs Falkland Islands
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 10:00 Faroe Islands vs Orkney
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 10:00 Isle of Man vs Shetland Islands
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 10:00 Guernsey vs Isle of Wight
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 10:00 Gotland vs Ynys Môn
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 13:00 Greenland vs Falkland Islands
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 13:00 Gibraltar vs Orkney
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 13:00 Bermuda vs Shetland Islands
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 13:00 Guernsey vs Ynys Môn
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 13:00 Gotland vs Isle of Wight
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 16:00 Jersey vs Greenland
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 16:00 Faroe Islands vs Gibraltar
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 16:00 Isle of Man vs Bermuda
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 16:00 Guernsey vs Gotland
Team Event Group Stage Sun 28 Jun 16:00 Isle of Wight vs Ynys Môn
Team Event Semi Finals Mon 29 Jun 08:30 1st Group A vs 1st Group D - Jersey vs Guernsey
Team Event Semi Finals Mon 29 Jun 08:30 1st Group B vs 1st Group C - Faroe Islands vs Isle of Man
Team Event Playoffs 5-8 Mon 29 Jun 08:30 2nd Group B vs 2nd Group C - Gibraltar vs Bermuda
Team Event Playoffs 9-13 Mon 29 Jun 08:30 3rd Group A vs 3rd Group D - Falkland Islands vs Isle of Wight
Team Event Playoffs 9-13 Mon 29 Jun 08:30 3rd Group B vs 3rd Group C - Orkney vs Shetland Islands
Team Event Playoffs 5-8 Mon 29 Jun 11:00 2nd Group A vs 2nd Group D - Greenland vs Gotland
Team Event Playoffs 9-13 Mon 29 Jun 11:50 9th/10th Place Playoff - Isle of Wight vs Shetland Islands
Team Event Playoffs 9-13 Mon 29 Jun 11:50 11th Place Playoff(*) - Falkland Islands vs Orkney
Team Event Playoffs 5-8 Mon 29 Jun 14:30 5th/6th Place Playoff - Greenland vs Bermuda
Team Event Playoffs 5-8 Mon 29 Jun 14:30 7th/8th Place Playoff - Gotland vs Gibraltar
Team Event Playoffs 9-13 Mon 29 Jun 14:30 12th/13th Place Playoff - Loser (*) vs 4th Group D - Falkland Islands vs Ynys Môn
Team Event Medal Matches Mon 29 Jun 17:00 Bronze Medal Playoff - Guernsey vs Isle of Man
Team Event Medal Matches Mon 29 Jun 20:00 Final - Jersey vs Faroe Islands
Women's Singles Round of 64 Tue 30 Jun 08:00
Men's Doubles Round of 32 Tue 30 Jun 08:00
Women's Singles Round of 32 Tue 30 Jun 09:00
Men's Doubles Round of 16 Tue 30 Jun 10:00
Women's Singles Round of 16 Tue 30 Jun 11:00
Men's Doubles Quarter-Finals Tue 30 Jun 13:00
Women's Singles Quarter-Finals Tue 30 Jun 14:00
Men's Doubles Semi-Finals Tue 30 Jun 15:00
Women's Singles Semi-Finals Tue 30 Jun 15:30
Men's Singles Round of 64 Wed 01 Jul 08:00
Men's Singles Round of 32 Wed 01 Jul 09:00
Men's Singles Round of 16 Wed 01 Jul 11:00
Women's Doubles Round of 32 Wed 01 Jul 11:00
Women's Doubles Round of 16 Wed 01 Jul 12:00
Men's Singles Quarter-Finals Wed 01 Jul 13:30
Women's Doubles Quarter-Finals Wed 01 Jul 14:30
Men's Singles Semi-Finals Wed 01 Jul 15:30
Women's Doubles Semi-Finals Wed 01 Jul 16:00
Mixed Doubles Round of 64 Thu 02 Jul 08:00
Mixed Doubles Round of 32 Thu 02 Jul 09:00
Mixed Doubles Round of 16 Thu 02 Jul 10:30
Mixed Doubles Quarter-Finals Thu 02 Jul 12:00
Mixed Doubles Semi-Finals Thu 02 Jul 13:30
Men's Singles Bronze Medal Playoff Fri 03 Jul 08:30 Benjamin Gunnarstein vs Albert Navarro Comes
Women's Singles Bronze Medal Playoff Fri 03 Jul 08:30 Kerry Coombs-Goodfellow vs Chloe Le Tissier
Men's Doubles Bronze Medal Playoff Fri 03 Jul 08:30 Constable M - Hutchings A vs Poulsen A - Eysturoy N
Women's Doubles Bronze Medal Playoff Fri 03 Jul 08:30 Barnes C - Trebert E vs Carlsson B - Carlsson R
Mixed Doubles Bronze Medal Playoff Fri 03 Jul 08:30 Thomassen K - Broberg H (Greenland) vs Haynes M - Barnes C (GSY)
Men's Singles Final Fri 03 Jul 09:00 Mark Constable (Jersey) Vs Niclas H. Eysturoy (Faroe)
Women's Singles Final Fri 03 Jul 09:00 Rannvá Djurhuus Carlsson (Faroe) vs Cristen Marritt (IOM)
Men's Doubles Final Fri 03 Jul 09:00 Madsen B - Nielsen J (Greenland) vs Navarro Comes A - Navarro Comes E (Menorca)
Women's Doubles Final Fri 03 Jul 09:00 Clague K - Marritt C (IOM) vs Gate C -Olsson Meimermondt V (Gotland)
Mixed Doubles Final Fri 03 Jul 09:00 Keith G - Mackay S (Shetland) - Eriksson B - Gate C (Gotland)
Badminton

Follow us:
info twitter facebook
Site Provided By:
Exis Logo
Site Hosted By:
wi-manx logo